Vairāk kā 35 000 iedzīvotāju ir pret ģenētiski modificētiem organismiem Latvijā
Noslēgusies Vides ministrijas rīkotā aptauja „Par vai pret ģenētiski modificētiem organismiem (ĢMO) Latvijā”. Balsojums notika elektroniski un tajā piedalījušies 37 440 respondenti. Aptaujas rezultāti liecina, ka 95% balsotāju ir pret ĢMO audzēšanu Latvijā, 94% iebilst pret to izmantošanu lopbarībā, 96% ir pret ĢMO izmantošanu pārtikā un 91% uzskata, ka Latvijai jābūt no ĢMO brīvai zonai.
”Šī aptauja parāda, ka Latvijas sabiedrībā pārliecinoši dominē noraidošs viedoklis attiecībā uz ģenētiski modificētu pārtiku. Vairāk kā 35 000 iedzīvotāju ir pateikuši „Nē” un šo faktu noteikti būtu jāņem vērā valdībai, kurai visai drīz būs jāizšķiras par valsts politikas pamatnostādnēm šajā jautājumā,” uzskata vides ministrs Raimonds Vējonis. Aptaujas rezultātus R. Vējonis nosūtīs jaunajam zemkopības ministram Jānim Dūklavam, jo Zemkopības ministrijai līdz jūnijam uzdots izstrādāt Informatīvo ziņojumu par Latvijas politiku ar ĢMO saistītajos jautājumos. „Iedzīvotāju aptaujas rezultāti, manuprāt, lieti noderēs zemkopības ministram, gan izstrādājot valsts politiku, gan pārstāvot Latviju Eiropas Savienības un starptautiskajās institūcijās, kur tiek spriests un lemts par ĢMO apriti,” ir pārliecināts R. Vējonis.
Vides ministrs pateicas aptaujas atbalstītājiem un visiem balsotājiem un uzskata, ka lielā aptaujas dalībnieku aktivitāte liecina par iedzīvotāju ieinteresētību šajā jautājumā, kā arī par cilvēku vēlmi būt līdzatbildīgiem par to, kas notiek ar Latvijas vidi.Vislielāko aktivitāti Vides ministrijas rīkotajā aptaujā izrādījuši balsotāji vecumā no 15 līdz 34 gadiem, lielākoties aptaujā piedalījušies cilvēki no Rīgas (50%) un Vidzemes (19%). Aptaujas mērķis bija rosināt diskusiju par ĢMO audzēšanu un izplatīšanu Latvijas teritorijā, kā arī noskaidrot sabiedrības viedokli šajā jautājumā. Aptauja ilga no 10. decembra līdz 10. martam.
ĢMO jautājumā Vides ministrija jau ir sākusi konstruktīvu sadarbību ar Zemkopības ministriju, jo februārī Saeimā tika iesniegti abu ministriju kopīgi izstrādātie priekšlikumi grozījumiem ģenētiski modificētu organismu aprites likumā. Tie paredz vienkāršot no ĢMO brīvu zonu izveidošanu, jo ierosina likumā piešķirt pašvaldībām tiesības pasludināt brīvas no ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšanas zonas, paredzot tam noteiktu kārtību, tai skaitā nosacījumus un prasības par sabiedrības adekvātu informēšanu un viedokļu apzināšanu.
No comments:
Post a Comment